Polskie prawo przewiduje kary dla kierujących, którzy w rażący sposób łamią przepisy ruchu drogowego. Poza mandatami oraz punktami karnymi kierujący muszą wiedzieć, że możliwa jest również utrata prawa jazdy. W jakich sytuacjach grozi utrata prawa jazdy? Co trzeba zrobić, aby prawo jazdy odzyskać?
Utrata prawa jazdy – przepisy
Kiedy grozi nam utrata prawa jazdy? Przede wszystkim kierowcy tracą dzisiaj prawo jazdy za nadmierną prędkość. Przepisy mówią jasno: przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h (zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim) to powód do odebrania prawa jazdy. Poza utrata dokumentu kierujący musi liczyć się również z mandatem rzędu 500 zł oraz punktami karnymi. Jeśli fakt przekroczenia prędkości rejestruje fotoradar, to starosta wydaje decyzję o odebraniu uprawnień i wysyła pod konkretny adres pismo o tym informujące. Kierowca ma określony czas na to, by oddać prawo jazdy w określonym urzędzie.
Utrata prawa jazdy w wyniku jazdy po alkoholu
Kierowców na „podwójnym gazie” w Polsce nie brakuje. Kodeks karny przewiduje dwie sytuacje, w których kierujący pod wpływem jest karany. Jeśli stężenie alkoholu do krwi nie przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi mandat i pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 3 lat. Powyżej 0,5 promila zmienia się kwalifikacja czynu. Utrata prawa jazdy grozi w obu przypadkach.
Utrata prawa jazdy grozi również tym, którzy przekroczyli dopuszczalną ilość punktów karnych. Punkty zbierane są wraz z kolejnymi przewinieniami na drodze. Prawo jazdy traci się po uzyskaniu 24 punktów karnych. Odzyskanie uprawnień jest możliwe po odbyciu badań psychologicznych oraz kursu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Utrata prawa jazdy grozi również, kiedy nie udzielimy pomocy w czasie kolizji czy wypadku drogowego i oddalimy się z tego miejsca przed przyjazdem służb.