Zapewne wielu z nas spotkało się z sytuacją odmowy wypłaty odszkodowania bądź ustalona w niej kwota w pełni nie pokrywała poniesionych szkód. Niestety jest to powszechna praktyka stosowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które wykorzystują fakt, że niewielu klientów korzysta z możliwości napisania odwołania od decyzji. O tym, dlaczego warto się odwołać od decyzji ubezpieczyciela oraz jak napisać skuteczne odwołanie przeczytasz w poniższym artykule.
Elementy niezbędne w odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela
Aby złożone przez nas odwołanie od decyzji ubezpieczyciela było skuteczne powinno zawierać następujące elementy numer polisy, rodzaj polisy (ubezpieczenie komunikacyjne, majątkowe, na życie), dane ubezpieczonego lub poszkodowanego (imię, nazwisko, adres i PESEL), numer szkody, a także uzasadnienie, dokumentacja, załączniki.
Najważniejszą częścią składanego odwołania jest oczywiście uzasadnienie i wyjaśnienie, dlaczego nie zgadzamy się z odmową wypłaty odszkodowania lub dlaczego według nas kwota odszkodowania jest zaniżona. W tym celu niezbędne jest przedłożenie stosowanych dokumentów na poparcie naszych słów na przykład kalkulacji kosztu naprawy samochodu czy kosztu remontu domu.
Jeżeli chcesz napisać odwołanie od decyzji wzór znajdziesz w Internecie, jednak taki dokument powinno wykorzystywać się wyłącznie pomocniczo, ponieważ każda sytuacja jest zupełnie inna i dotyczy innego rodzaju polisy. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych oprócz pisemnej formy odwołania klienci mogą skorzystać z możliwości złożenia odwołania poprzez formularz on-line dostępny po zalogowaniu na swoje konto. To bardzo wygodna forma, ponieważ system sam prowadzi nas krok po kroku przez poszczególne etapy wypełniania formularza.
Odwołanie czy warto?
Jak najbardziej warto. W rzeczywistości składając odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nic nie tracimy, oczywiście musimy liczyć się z faktem, że czas trwania całej procedury może znacznie się wydłużyć. Jednak statystycznie w przypadku złożenia odwołania klienci otrzymują pozytywną decyzję o przyznaniu odszkodowania lub uzyskują wyższą kwotę pieniędzy.
Niestety niewielu klientów korzysta z tej możliwości. Najczęściej swoją decyzję uzasadniają brakiem czasu, niewiedzą, a także niechęcią do biurokracji. W rzeczywistości samo złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela jest stosunkowo proste i nie zajmuje wiele czasu, a może być naprawdę opłacalne finansowo.
Pamiętaj, że każda firma może wymagać zupełnie innych danych i dokumentów, dlatego, zanim złożysz odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, skontaktuj się ze swoim agentem, który udzieli ci szczegółowych informacji o tym jak przebiega ta procedura w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.