Niemcy wciąż są popularną destynacją wśród polskich emigrantów zarobkowych. Niewielka odległość od ojczyzny, wysokie zarobki, duża liczba ofert pracy i wysoki standard życia zachęcają Polaków do podjęcia pracy tuż za zachodnią granicą. Każda osoba podejmująca legalną pracę w Niemczech musi pamiętać o dopełnieniu kilku formalnością. Jedną z nich jest rozliczenie się z fiskusem. Czy konieczna jest wizyta w niemieckim urzędzie? Czy poprawne rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce jest możliwe? Sprawdź!

Kto musi rozliczyć swoje dochody z Niemiec?

Każda osoba legalnie pracująca za zachodnią granicą musi rozliczyć się z niemieckim fiskusem. Jeśli uzyskałeś przychód jedynie z firmy zarejestrowanej w Niemczech, nie masz obowiązku składania deklaracji podatkowej w Polsce. Jednak, jeśli chcesz zawnioskować o zwrot podatku z Niemiec, musisz złożyć do polskiego urzędu odpowiednią deklarację niezbędną do uzyskania zaświadczenia EU/EWR.

Jeśli Twoje dochody pochodziły zarówno z Polski, jak i Niemiec, jesteś zobowiązany do złożenia w polskim Urzędzie Skarbowym deklaracji PIT-36 z załącznikiem /ZG.

Jak wygląda rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce?

Rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce nie musi być skomplikowane. Na terenie naszego kraju działają biura specjalizujące się w takich operacjach. Nie musisz przejmować się barierą językową czy brakiem znajomości niemieckiego prawa podatkowego – specjaliści mówiący po polsku pomogą Ci załatwić wszystkie formalności i uzyskać zwrot z podatku. Niemieckie prawo umożliwia rozliczenie podatku aż do 4 lat wstecz. Czas oczekiwania na należne pieniądze wynosi około 3-6 miesięcy.