Wazektomia to metoda antykoncepcji. Zazwyczaj jej wykonanie jest jednorazowe i nie wymaga powtarzania całej procedury, o ile nie dochodzi do rekanalizacji wcześniej przeciętych nasieniowodów. Ma to być metoda, która przyniesie oczekiwane rezultaty, czyli zapobiegnie zajściu w ciążę i nie będzie wymagać stosowania jakichkolwiek dodatkowych środków antykoncepcyjnych — zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Mimo iż uważa się, że wazektomia jest najskuteczniejszą metodą zapobiegającą zapłodnieniu, to czy można powiedzieć, że sprawdza się w stu procentach?

Wazektomia — przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Kluczowym w określeniu, czy wazektomia przyniesie oczekiwane rezultaty, jest prawidłowe wykonanie zabiegu, jak i przestrzeganie zaleceń lekarskich związanych z rekonwalescencją po omawianej procedurze.

 

Wazektomia polega bowiem na wykonaniu nacięć na skórze, które umożliwiają przedostanie się narzędzi chirurgicznych w głębsze warstwy skóry i przecięcie nasieniowodów. Ich końce są następnie zabezpieczane w fałdach skórnych w taki sposób, by nie doszło do ich ponownego zrośnięcia się. To bardzo ważne, ponieważ organizm mężczyzny wciąż produkuje plemniki i należy upewnić się, że nie będą one dalej transportowane z jąder do spermy. Dochodzi zatem dalej do wytrysku, jednak w nasieniu nie ma plemników. Te z kolei zostają wchłaniane przez organizm.

 

Po zabiegu ważna jest odpowiednia rekonwalescencja. Mężczyźni muszą przez kilka dni zachować wstrzemięźliwość seksualną, unikać gorących kąpieli, moczenia rany i pamiętać o systematycznej wymianie opatrunków, jak i zakładaniu specjalnej bielizny uciskowej. To istotne, by tymczasowo ograniczyć intensywną aktywność fizyczną. Wszystkie wymienione wyżej zalecenia mają na celu przyspieszenie rekonwalescencji, jak i zapobieżenie wystąpieniu sytuacji, w której nasieniowody ponownie się łączą. W przeciwnym razie ich ponowne udrożnienie będzie skutkowało przywróceniem płodności.

Współżycie bez dodatkowych środków antykoncepcyjnych

Przez pierwsze kilka miesięcy po przeprowadzeniu wazektomii pacjenci, którzy chcą uniknąć możliwości zajścia w ciążę, powinni wciąż stosować tradycyjne metody antykoncepcyjne. Wynika to z faktu, iż przez ten okres w nasieniowodach wciąż mogą znajdować się żywe plemniki. Wazektomia nie jest bowiem zabiegiem, który od razu po jego wykonaniu uniemożliwia zapłodnienie. Decydując się zatem na współżycie konieczne jest zadbanie o dodatkowe środki ochronne. 

 

Po kilku miesiącach należy natomiast wykonać test na obecność plemników w nasieniu. Jeśli rezultat będzie jednoznacznie świadczył o ich braku w spermie, będzie można uznać, że cała procedura przyniosła oczekiwane rezultaty. Jeżeli wciąż widoczne będą żywe plemniki, należy nadal stosować dodatkową antykoncepcję i po kilku tygodniach powtórzyć badanie. Brak jednoznacznego wyniku może oznaczać, że doszło do rekanalizacji nasieniowodów, co oznacza wyższe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Są to jednak stosunkowo rzadkie sytuacje.

Wazektomia, a ciąża

Pacjenci, którzy poddali się wazektomii, muszą mieć świadomość, że lekarz nigdy nie przedstawi im wspomnianej procedury jako tej uważanej za skuteczną w stu procentach. Wykazuje ona najwyższy poziom ochrony przed niechcianym zapłodnieniem, jednak w bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do sytuacji, gdy partnerki zachodzą w ciążę. Mimo iż prawdopodobieństwo istnieje, wciąż uznaje się, że właśnie ta metoda wykazuje najwyższą skuteczność. Może zatem znacznie poprawić jakość współżycia przez zwiększenie komfortu u obu partnerów, jak również pozytywnie wpłynąć na libido. Należy zaznaczyć, że wazektomia nie powoduje problemów ze wzwodem, długością trwania stosunku, czy funkcjami urologicznymi.

 

Jeśli rozważasz wykonanie wazektomii u siebie, miej na uwadze, iż musi to być w pełni świadoma decyzja. Możesz podjąć ją samodzielnie lub wspólnie z partnerką, jeżeli jesteś obecnie w związku. Wszelkie wątpliwości możesz omówić z lekarzem na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.

https://superportal24.pl/kalkulator-ubezpieczenia-samochodu-jak-szybko-i-skutecznie-oszacowac-koszty-14848 ent-access.com nedcd.org