Wybór okien jest niełatwą decyzją. Od jakości stolarki okiennej zamontowanej w Twoim domu zależy komfort codziennego życia, poczucie bezpieczeństwa domowników, a nawet wysokość rachunków za ogrzewanie. Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, aby nowe okna dobrze służyły przez długie lata? Sprawdź!

Parametr Uw

Okna powinny stanowić szczelną barierę dla ogrzanego wewnątrz domu powietrza i zimnych podmuchów z zewnątrz. Standardowe okna z dwiema szybami powoli wypierane są przez modele z trójszybowym pakietem o bardzo niskim współczynniku Uw, czyli przenikalności cieplnej. Im niższa jest wartość parametru, tym szczelniejsze jest okno. Aby ograniczyć straty ciepła do absolutnego minimum, wybierz okna o przenikalności na poziomie 0,8 W/m2K. Odpowiednio skonstruowane i zamontowane okna spełniają rygorystyczne normy budownictwa pasywnego.

Dźwiękoszczelność

Osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach albo w pobliżu torów kolejowych doskonale wiedzą, jak kłopotliwy może być hałas dobiegający zza okna. Jeśli nie chcesz, żeby uciążliwe dźwięki utrudniały Ci funkcjonowanie, wybierz okna o izolacyjności akustycznej na poziomie około 40 dB.

Typ ram

Producenci okien oferują modele z ramami wykonanymi z różnych materiałów: tworzywa sztucznego, drewna, aluminium. W sprzedaży znajdziesz również okna z łączonych materiałów, przede wszystkim aluminiowo-drewniane. Pamiętaj o tym, że typ ram będzie w dużej mierze wpływał na estetykę wnętrz i fasady budynku. Ponadto, każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zanim zamówisz konkretny model, dokładnie zapoznaj się ze specyfiką danego materiału. Na stronie okna.waw.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.