Zima co prawda jest jeszcze daleko, na razie napawamy się ledwie co rozpoczętą, złota polską jesienią. Niedługo jednakże temperatury spadną i rozpocznie się stopniowe oczekiwanie na pierwszy, biały puch. U statystycznego Polaka taka perspektywa wzbudza co najwyżej skojarzenia z łopatą do odśnieżania i perspektywą fizycznego wysiłku w postaci konieczności odgarniania opadu. Co innego natomiast u amatorów białego szaleństwa – oni gorączkowo zaczynają się zastanawiać czy nie brakuje im czegoś w zimowym zestawie akcesoriów narciarskich.

Sprzęt głównym punktem

Jazda na nartach daje ponoć niesamowitą przyjemność – wiedzą o tym wszyscy ci, którzy z dwoma deskami na nogach mieli okazję szusować na białych trasach. Aby jednak do tego doszło, trzeba najpierw wyposażyć się w dwie rzeczy – podstawowe umiejętności jazdy oraz niezbędny do tego celu sprzęt. O ile w tym pierwszym wypadku niezbędna jest własna inicjatywa i zaangażowanie, a także poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na ten cel, o tyle w zakresie zakupu sprzętu można zdać się – przynajmniej częściowo – na innych.

A mówiąc o sprzęcie, warto sobie wyjaśnić co tak naprawdę jest rozumiane pod tym terminem. Można bowiem tę grupę rozdzielić na dwie podgrupy – narty wraz z butami będą pierwszą, natomiast wszelkiego rodzaju akcesoria narciarskie zaliczą się do drugiej grupy. I to właśnie o niej warto chwilę dłużej podeliberować.

O akcesoriach narciarskich słów kilka

Sprzęt, wspomniany w powyższym podtytule, tak naprawdę ma charakter uzupełniający do nart i butów narciarskich. Teoretycznie bowiem na nartach można jeździć w każdym ubraniu, niemniej – ze względu na możliwość łatwego przeziębienia się w czasie jazdy – warto wyposażyć się w odzież i dodatki sprofilowane pod kątem narciarzy właśnie. Zacznijmy zatem od podstawowych elementów – odzieży.

Ogromna popularnością w ostatnich latach cieszą się kurtki narciarskie – lekkie, ale zarazem ciepłe, a do tego – dzięki odpowiedniej budowie – zapewniające ochronę przed powiewami wiatru i śniegiem. Dobre modele można zakupić już za niewiele ponad 100 zł, toteż nie jest to zbyt ekspansywny wydatek. Warto także rozejrzeć się za spodniami narciarskim, stanowiącymi zestaw z taka kurtką. Wzajemna kompatybilność pozwala na zapewnienie maksymalnej ochrony przed niekorzystnymi warunkami.

Co jeszcze jest potrzebne narciarzowi?

Czapka narciarska, rękawiczki i gogle – tak brzmi najprostsza odpowiedź na powyższe pytanie. Najprostsza, ale nie jedyna. Można się bowiem pokusić także o zakup specjalnej, termoaktywnej bielizny, która pozwala zapewnić ciału właściwą wymianę powietrza i temperatury. I to w zasadzie tyle.

Oczywiście na rynku dostępnych jest jeszcze mnóstwo innych, mniej lub bardziej potrzebnych akcesoriów narciarskich. Niemniej nie są one niezbędne i stanowią jedynie opcjonalne wyposażenie podstawowego sprzętu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie akcesoria narciarskie.