Każda osoba mająca swój własny samochód musi corocznie go ubezpieczać. Nie musisz wydawać fortuny na kompleksową ochronę. Jedyną obowiązkową polisą dla polskich kierowców jest ubezpieczenie OC. W jakich sytuacjach przydatna okazuje się ochrona? Co każdy kierowca powinien wiedzieć o ubezpieczeniu? Sprawdź!
Ubezpieczenie OC – podstawowe zabezpieczenie
Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Do jego zakupu prawnie zobowiązany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu. Co ważne, ochroną musi być objęty każdy zarejestrowany samochód, motocykl, quad czy ciągnik, nawet, jeśli od lat jest nieużywany. Polisa chroni wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zasada działania jest prosta: jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji, nie będziesz obciążony kosztami. Likwidacją szkody zajmie się Twój ubezpieczyciel. Jako sprawca nie odczujesz skutków finansowych swojego błędnego manewru, a poszkodowana strona będzie odpowiednio zabezpieczona. OC upoważnia do otrzymania środków zarówno za szkody materialne, jak i osobiste.
Ubezpieczenie OC obowiązuje przez rok. Ważną zasadą, o której bezwzględnie powinien pamiętać każdy kierowca, jest zachowanie ciągłości ochrony. Nawet jednodniowa luka między polisami może oznaczać poważne kary finansowe. Wysokość kar nakładanych przez UFG na zapominalskich kierowców uzależniona jest od kilku czynników: typu pojazdu, liczby dni bez ochrony i płacy minimalnej w danym roku. W tym roku właściciele nieubezpieczonych „osobówek” zapłacą nawet 6020 zł, a samochodów ciężarowych – aż 9030 zł.
Drożej znaczy lepiej?
Wydaje Ci się, że im droższe OC, tym lepsza ochrona? Nic bardziej mylnego! Zakres obowiązkowej polisy określa ustawa. Oznacza to, że warunki proponowane przez wszystkie towarzystwa są mocno zbliżone. W takiej sytuacji nie warto przepłacać. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie zapoznaj się z ofertą różnych firm i znajdź najtańszą opcję.