Konstrukcje żelbetowe są znane od lat, ale dzisiaj są to formy nowoczesne i dzięki nim można otrzymać dowolne kształty z betonu. Są to elementy strukturalne, które składają się z betonu i stalowego zbrojenia. Stalowe pręty znajdują się wewnątrz żelbetowej instalacji i pozwalają na zrobienie kształtów, wykorzystanych w budowie, funkcjonalnych i estetycznych.

Czym jest konstrukcja żelbetowa?

Tego typu konstrukcja jest podstawowym elementem każdej budowy. Praktycznie jest to beton, którym zostały zalane wkładki stalowe o różnej formie, takiej jak: pręty, liny, kable, siatki a także bardzo masywne rdzenie metalowe o dużej średnicy. Konstrukcje żelbetowe mają swoje parametry ściśle uzależnione od przeznaczenia danych form oraz od szczegółowych, konstruktorskich wyliczeń, wykonanych na podstawie posiadanych danych.Stal i beton idealnie się uzupełniają i bardzo dobrze ze sobą „współpracują”, dzięki temu powstałe elementy są mocne, trwałe i bardzo solidne.

Konstrukcje żelbetowe – jak się je wykonuje?

Według posiadanych wyliczeń, powstaje konkretny projekt określający dokładnie daną średnicę, format i rozstaw, części stalowych, które mają być użyte wewnątrz konstrukcji. Taki plan wysyła się to zakładu zbrojarskiego, gdzie zostaje wykonany odpowiedni produkt. Zatapia się go następnie w betonie a określone kształty można uzyskać dzięki stosowaniu drewnianych lub plastikowych konstrukcji, w które wlewa się beton. Po zastygnięciu, plastik i drewno usuwa się i powstaje konkretna forma budowlana. Tego typu instalacje bez problemu można robić na placu budowy lub w zakładzie produkującym elementy prefabrykowane.

Jakie są zalety konstrukcji żelbetowych?

Takie rozwiązania stosowane są wszędzie tam, gdzie dana konstrukcja narażona jest na bardzo duże obciążenia. Gdzie zagrożona jest integralność poszczególnych elementów budowlanych. Wszystko to dzięki temu, że połączenie betonu ze stalowymi elementami, ma ogromną wytrzymałość i dużą odporność na wszelkiego rodzaju obciążenia. Doskonale radzi sobie z warunkami atmosferycznymi, wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Konstrukcja taka jest ogniotrwała i daje ogromną swobodę w kreowaniu poszczególnych, z niej, kształtów.

Poprzez swoje liczne zalety stosowana jest, praktycznie, w każdej inwestycji budowlanej. To na jej podstawach budowane są domy mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, hale produkcyjne, mosty, wiadukty, ściany oporowe.Jej integralność jest bardzo trudna do naruszenia, przez co konstrukcje takie są niezwykle mocne i trwałe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.