Szukając idealnej stolarki okiennej stajemy przed nie lada wyborem – producenci okien proponują nam dzisiaj wysoce zaawansowane technologie, które zaskoczą nas oryginalnymi rozwiązaniami i realnym wpływem na nasz komfort w mieszkaniu czy w domu. Okna pasywne to jedno z rozwiązań najchętniej wybieranych – dlaczego?

Pasywny dom – dom, który wspiera nasz portfel!

O pasywnych domach jest głośno od wielu lat – producenci i deweloperzy reklamują je jako domy, które pozwalają na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem. Tak jest w istocie, a sekret domów pasywnych tkwi przede wszystkim w zastosowanych materiałach termoizolacyjnych. Domy pasywne tracą znacznie mniej ciepła w porównaniu do klasycznie budowanych domów, przez co nie ma potrzeby ich dogrzewania, a my sami oszczędzamy. 

Elementem domów pasywnych są okna pasywne. Ten rodzaj stolarki okiennej to rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane przez osoby mieszkające zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach. Okna pasywne, przez wzgląd na swoje parametry, pozwalają na zachowanie znacznie większej ilości ciepła niż klasyczne okna. Okna tego typu są chętnie wybierane również przez osoby pragnące żyć bliżej natury – nie ma wątpliwości, ze rozwiązania pasywne idealnie wpisują się w ekologiczny sposób życia. 

Jak zbudowane są okna pasywne?

Tajemnica świetnej termoizolacyjności okien pasywnych tkwi bez wątpienia w ich budowie. Okna pasywne budowane są przynajmniej z trzech szyb, łączonych w odpowiedni sposób. Topowi producenci proponują szyby klejone w ramie – system ten zwiększa nie tylko izolację ciepła, ale i dźwiękoszczelność. Oszklenie okien pasywnych pokryte jest warstwą niskoemisyjną, a dodatkowo ramki międzyszybowe tworzy się ze stali szlachetnej lub też z materiałów syntetycznych.